Indirektni ste vlasnik trgovačkog društva i planirate koristiti službeno vozilo društva u Vašem indirektnom vlasništvu, ali ste u dilemi oko poreznog tretmana istog? Postavlja se pitanje, radi li se o izuzimanju ili drugom dohotku u naravi?
Za početak napravimo razliku između direktnog i indirektnog vlasnika. Stvarni vlasnik može biti i direktni i indirektni vlasnik, važno je što je upisano u sudski registar. Direktni vlasnik je fizička osoba u čijem je vlasništvu trgovačko društvo (osoba upisana u sudski registar kao vlasnik), a indirektni vlasnik je fizička osoba u trgovačkom društvu majci koje je vlasnik društva kćeri. Olakšajmo razumijevanje jednim primjerom. Trgovačko društvo A je u vlasništvu Trgovačkog društva B, što znači da je vlasnik društva A pravna osoba, ali u sudskom registru gdje je upisano društvo B (vlasnik društva A) fizičke osobe su upisane kao vlasnici društva B. Sukladno činjenici da su fizičke osobe direktni vlasnici Trgovačkog društva B, znači da su indirektni vlasnici Trgovačkog društva A.
Sada kada znamo odrediti tko je i kakva je vrsta vlasnika definirajmo pojam izuzimanja. Izuzimanjem se smatra izuzimanje imovine i korištenje usluga od strane članova trgovačkih društava za njihove privatne potrebe (skrivene isplate dobiti) izvršeno tijekom poreznog razdoblja na teret dobiti tekućeg razdoblja, te izuzimanja fizičkih osoba koje obavljaju samostalnu djelatnost od koje se plaća porez na dobit (čl.66. st.1. ZPDOH). Uz navedeno izuzimanjem se smatraju i troškovi uporabe dobara u vlasništvu ili najmu društva i drugih povlastica koje se odnose na privatni život dioničara ili člana društva (čl.70. sts.4. PPDOH).
U definiciji izuzimanja dotičemo se i pojma člana društva, definirajmo i njega. Za ovaj slučaj koristit ćemo definiciju člana društva u društvu s ograničenom odgovornošću (d.o.o.) jer je isto najčešći oblik društva kapitala u RH. Član društva s ograničenom odgovornošću je osnivač (vlasnik tog društva), što proizlazi iz odredbi Zakon o trgovačkim društvima (čl. 385, 386, 398, 409). Pojmu člana društva suprotstavlja se pojam stvarnog vlasnika. Stvarni vlasnik je svaka fizička osoba (ili osobe) koja kontrolira pravnu osobu preko vlasništva nad dionicama, poslovnim udjelima ili pravom glasa, odnosno svaka fizička osoba (osobe) koja ima kontrolni položaj u upravljanju imovinom preko drugih sredstava.
Zaključno sa svim definiranim pojmovima možemo dati jasan odgovor. S obzirom da Zakon o porezu na dohodak izuzimanjem smatra transakciju u kojoj sudjeluje član društva, dakle, ne spominje indirektnog ili stvarnog vlasnika društva, smatramo da na ovakve situacije izuzimanje nije primjenjivo, već se korištenje službenog vozila smatra drugim dohotkom u naravi. Primici u naravi po osnovi drugog dohotka osobito se smatraju korištenje zgrada, prometnih sredstava, povoljnije kamate pri odobravanju kredita i druge pogodnosti, a koje davatelji tih primitaka daju fizičkim osobama koje nisu njihovi radnici. (čl.39. PPDOH). U slučaju kada bi se direktni vlasnik služio službenim vozilom svojeg društva u tom slučaju bi se radilo o izuzimanju imovine te bi se obračunavao porez na dohodak od kapitala po stopi od 30%, što je u konačnici manji trošak za društvo za razliku od slučaja sa indirektnim vlasnikom gdje se obračunava drugi dohodak u naravi i plaća se predujam poreza na drugi dohodak po stopi od 20% zajedno sa doprinosima iz (10%) i na (7,5%) plaću. Možemo zaključiti da je drugi dohodak u naravi ukupno 7,5% skuplji od izuzimanja.