Vodeći se strogom zakonskom definicijom rezident je fizička osoba koja u Republici Hrvatskoj ima prebivalište ili uobičajeno boravište te fizička osoba koja u Republici Hrvatskoj nema prebivalište ni uobičajeno boravište, a zaposlena je u državnoj službi Republike Hrvatske i po toj osnovi prima plaću.
Važno je napomenuti da se pojam rezidentnosti ne veže isključivo na fizičke osobe koje ostvaruju dohodak od nesamostalnog rada već se proširuje i na pravne osobe te fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost. Sukladno tome rezidentima se smatraju i pravne i fizičke osobe čije je sjedište upisano u sudski ili drugi registar ili upisnik u Republici Hrvatskoj ili kojima se mjesto stvarne uprave i nadzor poslovanja nalazi u Republici Hrvatskoj. Rezidenti su i poduzetnici fizičke osobe s prebivalištem ili uobičajenim boravištem u Republici Hrvatskoj čija je djelatnost upisana u registar ili upisnik. U ovom članku bavit ćemo se pojmom rezidentnosti fizičkih osoba, a u nadolazećim objavama obradit ćemo i temu rezidentnosti pravnih osoba.
Zašto je pojam rezidentnosti tako široko propisan, na način da se velikoj većini Hrvata i hrvatskih pravnih osoba može definirati status hrvatskog poreznog rezidenta? Zato što upravo taj status je ključan za određivanje tko je obvezan plaćati porez u Hrvatskoj, a i svakoj drugoj zemlji koja propisuje pojam rezidenta.
Ukratko, hrvatski rezident je obvezan u Hrvatskoj plaćati porez na sve vrste oporezivog dohotka koji ostvari. Kada kažemo sve vrste dohotka referiramo se na tuzemni i inozemni dohodak.
Suprotno pojmu rezidenta je pojam nerezidenta, koji kao i rezident može biti obuhvaćen obvezom plaćanja poreza na dohodak, te je sukladno tome nerezident dužan u Hrvatskoj prijaviti sav tuzemni dohodak. Hrvatski porezni nerezident je fizička osoba koja u Republici Hrvatskoj nema ni prebivalište ni uobičajeno boravište, a u Republici Hrvatskoj ostvaruje dohodak koji se oporezuje prema odredbama propisa o dohotku.
Pojam rezidentnosti je vrlo čest u svijetu globalne mobilnosti radnika, u slučajevima kada radnik ostvaruje dohodak iz inozemstva u slučaju izaslanja ili dužeg transfera u inozemstvu, te je u takvim okolnostima čak i moguće da se države sukobe oko rezidentnosti osobe na radu u inozemstvu. Kako bi se takve sukobe i nastanak dvostrukog oporezivanja spriječilo države širom svijeta potpisuju Sporazume o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja ili ukratko DTT.
DTT-om se propisuje kako odrediti državu rezidentnosti ako dođe do sukoba između dviju država koje imaju pravo oporezivati ostvareni dohodak te sve više i više država ulazi u takvu vrstu sporazuma kako bi se nadišla krutost lokalnih propisa.
Zaključno, pojam rezidenta veže se uz obvezu plaćanja poreza na dohodak te je relativno jednostvan za odrediti u slučaju rada u Hrvatskoj na hrvatskom obračunu plaća, komplikacije nastaju pri odlasku u inozemstvo gdje osoba potencijalno može biti rezident dviju država odjednom, u takvim slučajevima se primjenjuju međunarodni propisi kako bi se izbjeglo dvostruko oporezivanje, odnosno kako isti dohodak ne bi bio oporezovan i od strane države izvora i od strane države koja polaže pravo oporezivanja tzv. svjetskog dohotka.(DTT).
U slučaju da se pripremate za odlazak u inozemstvo na rad ili planirate slično, za sva sporna pitanja vezana uz Vašu rezidentnosti RKR.hr Vam stoji na usluzi. ????