1. Donacije sa aspekta poreza na dobit
Otvaramo naš pregled sa gledišta poreza na dobit. Tako je Zakonom o porezu na dobit propisano da se troškovi donacija u novcu ili naravi smatraju porezno nepriznatima ako su veći od 2% prihoda ostvarenog u prethodnoj godini, a koji se utvrđuje temeljem računa dobiti i gubitka. Iznimno će se svota veća od 2% smatrati porezno priznatom ako je dana temeljem odluke nadležnog ministarstva o provedbi financiranja posebnih programa i akcija.
Prije nego što nastavimo, napominjemo da će se sukladno predloženim izmjenama Zakona o porezu na dobit od 01.01.2024. godine moći birati između prihoda prethodne i tekuće godine kako bi se izračunao propisani iznos porezno priznatih troškova donacija koji se može koristiti u svrhe umanjenja porezne osnovice počevši od prijave poreza na dobit za 2024. godinu.
Izmjene Zakona će isto tako obratiti posebnu pažnju na svrhu donacije, točnije je li donacija dana u tuzemstvu za kulturne, znanstvene, odgojno-obrazovne, zdravstvene, humanitarne, sportske, vjerske, ekološke i druge općekorisne svrhe. Tako je u novom Zakonu navedeno da se porezna osnovica povećava za darovanja iznad propisane svote i za darovanja koja poreznom obvezniku ili povezanoj osobi donose izravnu ili neizravnu korist. Ovakvom promjenom se očekuje sprečavanje nepravilnosti u donacijama i povećanje donacija u općekorisne svrhe i slijedom toga i razvoj cjelokupnog društva. Napominjemo kako se ova odredba odnosi na donacije koje su dane s namjerom da budu iskorištene u osobne svrhe, npr. plaćanje troškova hotela ili honorara članovima udruge, a u slučaju da je porezni obveznik dao donaciju u dobrotvorne svrhe, a pritom bio nesvjestan nepravilnosti pri korištenju doniranih sredstava, njegova porezna osnovica neće biti uvećana iako je donijela izravnu ili neizravnu korist primatelju donacije.
2. Kome i u koje svrhe se donacije mogu dati?
Donacije mogu biti dane u kulturne, znanstvene, odgojno-obrazovne, zdravstvene, humanitarne, sportske, vjerske, ekološke i druge općekorisne svrhe udrugama i drugim osobama koje navedene djelatnosti obavljaju u skladu s posebnim propisima.
Osim u prethodno navedene svrhe donacije mogu biti dane i fizičkim osobama u svrhu plaćanja troškova za zdravstvene potrebe čije rješavanje nije plaćeno osnovnim, dopunskim, dodatnim i privatnim zdravstvenim osiguranjem niti na teret sredstava fizičke osobe, a pod uvjetom da je darovanje odnosno plaćanje troškova obavljeno na račun primatelja dara ili zdravstvene ustanove te na temelju vjerodostojnih isprava.
Zanimljivo je da je moguće zadržati porezno priznati tretman u slučaju donacija od strane pravnih ili fizičkih osoba obveznika poreza na dobit koje prelaze zakonom propisani iznos ili u slučaju donacija koje se ne smatraju porezno priznatima prema propisima o dobiti. U tom slučaju je moguće spriječiti povećanje porezne osnovice, na način da se obračuna i plati porez na dohodak za danu donaciju koja će se sa gledišta poreza na dohodak smatrati se drugim dohotkom. Naprimjer, donacija vrijednosnog bona fizičkoj osobi smatrat će se porezno nepriznatom, ali ako se obračuna porez na dohodak moguće je trošak te donacije smatrati porezno priznatim. Isti slučaj možemo primjeniti i na donacije iznad 2% prihoda prethodne (od 2024. prethodne ili tekuće) godine. Naravno primjena ove metode je moguća samo u slučajevima gdje se donacija smatra drugim dohotkom sukladno Zakonu o porezu na dohodak.
3. Gledište donacija s aspekta PDV-a
U slučaju da donaciju udruzi daje pravna ili fizička osoba koja je porezni obveznik PDV-a nastaje obveza iskazivanja PDV-a na izdanom računu, ali zanimljivo je da primatelj dara ima pravo na odbitak pretporeza po primljenom računu, u slučaju da je i udruga porezni obveznik PDV-a. Napominjemo da na izdanom računu mora biti iskazana porezna osnovica i PDV zajedno s napomenom da primatelj dara nema obvezu plaćanja.
Kako bismo dalje pojasnili gledište PDV-a važno je razlikovati dvije vrste donacija, donacije u novcu i u naravi. Na donacije u novcu se ne obračunava i ne plaća PDV, ali u slučaju donacije u naravi obračunava se i plaća PDV te trošak PDV-a povećava trošak darovanja. Svakako pripazite da pri darovanju u naravi ne prekoračite porezno priznati iznos zbog troškova PDV-a.
4. Donacije s aspekta poreza na dohodak
Donacije mogu utjecati i na Vaš dohodak, tako je u slučaju obveznika poreza na dohodak moguće uvećati iznos osobnog odbitka za dane donacije u naravi i novcu, a koje su dane u kulturne, odgojno-obrazovne, znanstvene, zdravstvene, humanitarne, športske i vjerske svrhe, udrugama i drugim osobama koje te djelatnosti obavljaju u skladu s posebnim propisima.
Osobni odbitak moguće je uvećati do visine 2% primitaka za koje je u tekućoj godini podnesena godišnja porezna prijava i utvrđen godišnji porez na dohodak ili je proveden poseban postupak utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak (a od 01.01.2024. samo porez na dohodak). Iznimno je moguće uvećati iznos i preko praga od 2% primitaka u slučaju donacija danih temeljem odluka nadležnih ministarstava o provedbi i financiranju posebnih programa i akcija, ali ne i za redovitu djelatnost primatelja darovanja.
Donacija od strane pravne ili fizičke osobe dane fizičkoj osobi u navedene svrhe smatra drugim dohotkom koji se ne smatra konačnim. Važno je napomenuti da u slučaju da nisu iskorištena sva novčana sredstva donirana za zdravstvene potrebe, neutrošena novčana sredstva smatrat će se oporezivim primitkom. Donacije za zdravstvene potrebe moguće je dati članu uprave, zaposleniku ili bilo kojoj povezanoj i nepovezanoj fizičkoj osobi, a za sve će se primjenjivati jednaki porezni tretman.
5. Zaključak
Sumarno, možemo zaključiti da je situacija donacija sa gledišta poreza 'win-win'. U isto vrijeme moguće je donirati u dobrotvorne svrhe i smanjiti svoju osnovicu poreza na dobit ili uvećati osobni odbitak. Pozdravljamo ovakav porezni tretman donacije te se nadamo daljim izmjenama koje će ovakve aktivnosti nastaviti poticati.
U slučaju bilo kakvih nedoumica vezanih uz bilo koju vrstu poreza, RKR porezni tim stoji Vam na usluzi!
Srdačno,
Vaš RKR.hr