Naša predanost zvanju je Vaša garancija uspjeha!

1. Kriterij dvostruke oporezivosti

Sama činjenica da netko radi u inozemstvu ne znači da će doći do dvostrukog oporezivanja, već će se o kriteriju oporezivanja odlučiti temeljem Ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, točnije u čl.15. Generalno bi tri važna uvjeta navedena trebala biti u čl. 15 svakog Ugovora, ali svakako provjerite Ugovor koji je relevantan za Vašu situaciju. Uvjetima se definira kojoj državi pripada pravo oporezivanja primljenog dohotka od nesamostalnog rada. U svrhu lakšeg razumijevanja, pretpostavit ćemo da govorimo o poreznom rezidentu (obvezniku) Hrvatske. Sukladno tome određeno je da dohodak od nesamostalnog rada koji ostvari hrvatski porezni rezident države ugovornice u drugoj državi ugovornici (npr. Austriji) oporeziv samo u Hrvatskoj ako:

  • Primatelj primanja boravi u drugoj državi (npr. Austriji) u razdoblju ili razdobljima koja ukupno ne traju duže od 183 dana
  • Ako primanje isplati poslodavac koji nije rezident druge države (npr. Austrije) ili se ona isplate u njegovo ime,
  • Ako primanje ne tereti stalnu poslovnu jedinicu ili stalno sjedište koja poslodavac ima u toj drugoj državi (npr. Austriji).

Razumijemo da je konstrukcija rečenica iz ugovora kompleksna pa ćemo pokušati pojednostavniti. Dakle, u slučaju da ste hrvatski porezni rezident i boravite u Austriji kraće od 183 dana u godini gdje ujedno i radite i za taj rad ostvarujete plaću, a tu plaću Vam ne isplaćuje poslodavac koji ima sjedište u Austriji niti poslodavac koji ima sjedište negdje drugdje a u Austriji ima stalnu poslovnu jedinicu preko koje Vam isplaćuje plaću, Vaša plaća neće biti oporeziva u Austriji.

Navedeni uvjeti se ostvaruju kumulativno, te u slučaju da i jedan od uvjeta nije ispunjen, dohodak će biti oporeziv i u državi u kojoj se rad obavlja, a ako je tome slučaj država Hrvatska kao država rezidentnosti dužna je otkloniti dvostruko oporezivanje Vaše plaće te pri tome primijeniti jednu od dvije metode izbjegavanja dvostrukog oporezivanja.

2. Metode izbjegavanja dvostrukog oporezivanja

Metode dvostrukog oporezivanja dijelimo na uračunavanje poreza plaćenog u inozemstvu u hrvatsku poreznu obvezu i na izuzimanje dohotka ostvarenog u inozemstvu od oporezivanja u hrvatskoj. Koja metoda će se koristiti ovisi o odredbama Ugovora koji je sklopljen između Hrvatske i države u kojoj ste ostvarili inozemni dohodak, ali najčešća metoda vezana uz dohodak od nesamostalnog rada je uračunavanje kao u slučaju iz našeg primjera, Austrije. U slučaju da Vas zanima koja metoda se primjenjuje na Vaš slučaj bacite oko na članak 23. Ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja koji je Hrvatska zaključila sa zemljom u kojoj ste ostvarili plaću za svoj rad.

RKR Double Taxation3.a Uračunavanje

Metoda uračunavanja je metoda izbjegavanja dvostrukog oporezivanja koja se primjenjuje na način da Hrvatska obračunava porez na Vaš ukupni svjetski dohodak, što uključuje i dohodak iz druge države, a zatim temeljem vjerodostojne dokumentacije, najčešće potvrdom o plaćenom porezu, priznaje svotu poreza koji je plaćen na dohodak ostvaren u drugoj državi i iskazan na dostavljenoj potvrdi. Navedeni iznos poreza će se odbiti od Vaše porezne obveze u Hrvatskoj. Napominjemo kako se porez plaćen u inozemstvu može se uračunati samo do visine do koje je obračunat u Hrvatskoj, što znači ako ste platili u inozemstvu porez u većoj svoti i prema većim stopama nego što bi platili prema hrvatskim poreznim propisima, razlika se neće uračunati u Vašu hrvatsku poreznu obvezu. Uračunavanje poreza plaćenog u inozemstvu u tuzemni porez na dohodak moguće je jedino podnošenjem godišnje porezne prijave (INO-DOH, do kraja siječnja tekuće godine za prethodnu godinu) odnosno u posebnom postupku (ZPP-DOH, do kraja veljače tekuće godine za prethodnu godinu). Pri podnošenju INO-DOH obrasca također je potrebno navesti metodu izbjegavanja korištenjem oznake U.

3.b Izuzimanje

Primjenom ove metode dohodak primljen u inozemstvu će biti izuzet od oporezivanja u Hrvatskoj jer je sukladno Ugovorom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja dohodak prethodno već bio oporezivan u državi izvora dohotka. Ova metoda je rjeđa od metode uračunavanja, a jedna od zemalja s kojom je Hrvatska ugovorila ovu metodu je Njemačka (izuzev slučajeva izaslanih radnika kod kojih se i sa Njemačkom koristi metoda uračunavanja). Kako biste bili sigurni primjenjuje li se izuzimanje na Vaš dohodak svakako provjerite prethodno navedeni članak 23. Ugovora s državom u kojoj je inozemni dohodak primljen. Izuzimanje dohotka ostvarenog u inozemstvu prijaviti ćete također podnošenjem godišnje porezne prijave (INO-DOH). Pri podnošenju INO-DOH obrasca također je potrebno navesti metodu izbjegavanja korištenjem oznake I.

3.c Oporezivanje bez primjene Ugovora o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja

U slučaju da se radi o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja a radi se o državi koja nema potpisan Ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa Hrvatskom ne brinite, ne znači da ćete biti dvostruko oporezivani. Kako bi izbjegli dvostruko oporezivanje potrebno je poslati INO-DOH obrazac zajedno sa potvrdom o plaćenom porezu u inozemstvu izdane od strane inozemnog poreznog tijela, sukladno dostavljenoj potvrdi porez plaćen u inozemstvu će se uračunati u Vašu hrvatsku poreznu obvezu na način opisan u točci 3.a.

4. Zaključak

Tako se približavamo kraju našeg pregleda metoda izbjegavanja dvostrukog oporezivanja. Primjenom ovih metoda izbjegava se dvostruko oporezivanje i štiti se od dvostrukog oporezivanja dohodak koji ljudi ostvare u inozemstvu. U slučaju da se nađete u situaciji gdje treba izbjeći dvostruko oporezivanje svakako imajte potvrdu o porezu plaćenom u inozemstvu uz sebe! U slučaju bilo kakvih nedoumica oko izbjegavanja dvostrukog oporezivanja ili čitanja samih Ugovora, RKR.hr Vam je na usluzi.

Srdačno,

Vaš RKR.hr

Karlovac

Trg Kralja P. Svačića 1, 47000 Karlovac
Email: rkr@rkr.hr
tel: +385 47 646 252
fax: +385 47 645 299

ZaGREB

Trakošćanska 6, 10000 Zagreb
Email: rkr@rkr.hr
tel: +385 1 485 5394
fax: +385 1 485 5394