- Uvod
Kako je i navedeno, od 2024. došlo je do promjene u propisima vezanim uz porez na dodanu vrijednost, a najvažnija izmjena odnosi se na mogućnost naknadnog smanjenja porezne osnovice zbog nemogućnosti naplate koja je stupila na snagu 1. siječnja 2024. godine izmjenom čl. 33. Zakona o PDV-u (Nar. nov., br. 73/13. – 35/24.) i čl. 43. Pravilnika o PDV-u (Nar. nov., br. 79/13. – 39/24.)
- Naknadna promjena porezne osnovice u slučaju popusta ili opoziva
Izmjenom Zakona o porezu na dodanu vrijednost dolazi do izmjene odredbi o naknadnoj promjeni porezne osnovice u slučaju popusta ili opoziva. Iako je ovaj pojam bio uređen i prije što su navedene izmjene stupile na snagu, svakako je važno dotaknuti se promjena koje su nas dočekale. Ovakvim izmjenama predviđamo da će proces naknadne promjene porezne osnovice za ovakve slučajeve biti znatno jednostavniji, a niže ćemo Vam i pojasniti zašto.
Naime, prije navedenih izmjena, dobavljač je nakon izdavanja odobrenja morao čekati ovjeru i suglasnost kupca prije nego što je pristupio smanjenju porezne osnovice. Temeljem novog članka 43. Pravilnika o PDV-u uvjet ovjere i suglasnosti kupca je zamijenjen obvezom kupca da ispravi pretporez, a dobavljač nakon izdavanja odobrenja za naknadni popust ili opoziv može odmah smanjiti poreznu osnovicu, neovisno o kupcu.
Odobrenje koje dobavljač izdaje kupcu smatra se knjigovodstvenom ispravom koja mora sadržavati sve elemente računa koje propisuje Zakon o PDV-u.
Svakako bismo napomenuli kako je ovakvo smanjenje porezne osnovice moguće samo za račune vezane uz isporuku dobara i usluga izdane od 01.01.2024., za sve račune izdane do tog datuma primjenjuje se 'staro' pravilo ispravka porezne osnovice temeljem članka 33. stavka 7. Zakona o PDV-u.
Ukratko, glavni uvjet za korištenje gore opisanog, novog načina smanjenja je da dobavljač obavijesti kupca o provedenom ispravku osnovice. Kako smo već naveli dosadašnja praksa obavještavanja kupca obavljala se putem izdavanja odobrenja kupcu te istu praksu preporučamo i u ovoj situaciji.
- Naknadna promjena porezne osnovice u slučaju nemogućnosti naplate
Za razliku naknadne promjene u slučaju popusta ili opoziva primjeri iz prakse već postoje, a u ovom slučaju primjeri iz prakse će se početi pojavljivati najranije početkom sljedeće godine, ali ćemo se svakako potruditi približiti Vam ovu tematiku u današnjem pregledu.
Tako 'kasniji' dolazak prakse potječe od činjenice da se ova vrsta naknadne promjene odnosi tek na račune izdane od 01.01.2024., a smanjenje osnovice je sukladno odredbama Zakona o PDV-u moguće samo u slučaju nemogućnosti naplate cijelog ili dijela dospjelih potraživanja, a koja nisu naplaćena duže od jedne godine od dana dospijeća potraživanja.
- Uvjeti za naknadnu promjenu porezne osnovice u slučaju nemogućnosti naplate
Dodatno, rok za provođenje ovakvog umanjenja je šest mjeseci od dana kada je nastalo pravo na umanjenje, (pravo na umanjenje počinje godinu dana od dospijeća),ali prije toga treba definirati uvjete koji se moraju ostvariti kako bi to umanjenje bilo moguće u navedenom roku:
- Porezni obveznik mora kupca obavijestiti o provedenoj promjeni porezne osnovice.
- Porezni obveznik mora biti u mogućnosti dokazati da je poduzeo radnje u svrhu naplate dospjelog potraživanja i to pažnjom dobrog gospodarstvenika, a osobito:
- vodi li se ovršni postupak,
- je li potraživanje utuženo na sudu,
- je li postignuta nagodba s dužnikom koji se ne smatra povezanom osobom sa gledišta PDV-a (osobe u obiteljskim i drugim bliskim osobnim vezana s poreznim obveznikom ili osobe u financijskoj i pravnoj vezi)ili
- drugi dokazi kojima dokazuje da je zahtijevana naplata potraživanja od kupca (npr. poziv na plaćanje)
Također, iako nije izričito propisano odredbama Zakona, tumačenjem odredbi može se doći do zaključka da se slanje Obavijesti o smanjenju porezne osnovice zbog nemogućnosti naplate može smatrati kao da je uvjet za umanjenje osnovice ispunjen. Pri slanju ispravka PDV obrasca potrebno je i obavijestiti nadležnu Poreznu upravu putem obrasca PDV-ispravak.
Obrazac PDV-ispravak podnosi su roku za podnošenje prijave za razdoblje oporezivanja u kojem je ispravak obavljen, npr. ako je ispravak obavljen u veljači 2025., rok za predaju obrasca PDV- ispravak je 20.03.2025. što znači da ćete uz uobičajenu predaju PDV obrasca podnijeti i obrazac PDV-ispravak.
Svakako napominjemo kako je u ovom slučaju moguće umanjiti poreznu osnovicu za cijeli ili dio iznosa dospjelih potraživanja.
Pravo na smanjenje porezne osnovice u slučaju nemogućnosti naplate cijelog ili dijela potraživanja moguće je i kada se odnosi i na kupca koji nije porezni obveznik s gledišta PDV-a, pod uvjetom da ima iste dokaze kako smo naveli iznad.
Kada porezni obveznik – kupac temeljem obavijesti od strane dobavljača ne ispravi odbitak pretporeza, odnosno ne smanji pravo na odbitak pretporeza u odgovarajućoj svoti, a za razdoblje oporezivanja u kojem je primio obavijest od dobavljača, nadležna Porezna uprava će isti iznos zadužiti i o tome donijeti rješenje. Izvršenje izdanog rješenja ne odgađa se podnesenom žalbom.
- Naknadno uvećanje osnovice
U slučajevima kada naknadno nakon smanjenja porezne osnovice djelomično ili u cijelosti dobavljač naplati potraživanje za obavljenu isporuku potrebno je u odgovarajućoj svoti uvećati poreznu osnovicu, odnosno dobavljač mora platiti razmjernu svotu PDV-a za koju je prethodno iskorišteno naknadno smanjenje porezne obveze. Kao i kod naknadnog smanjenja i u ovom slučaju dobavljač kupcu treba izdati obavijest u kojoj će iskazati iznos potraživanja za koje se ispravlja PDV i to zasebno osnovicu i pripadajuću svotu PDV-a zasebno. Po primljenoj obavijesti kupac je dužan provesti ispravak PDV-a te isti evidentirati u svojem knjigovodstvu.
Iako propis izričito ne navodi što se može učiniti sa iznosom ispravljenog PDV-a, naše razumijevanje je da pri podnošenju Obrazac PDV i Obrazac PDV – ispravak, povrat ispravljenog PDV-a nije izravno moguć već služi radi umanjenja porezne osnovice PDV-a za razdoblje oporezivanja u kojem je ispravak obavljen. U slučaju da umanjenje rezultira povratom, smatramo kako porezni obveznici ostvaruju pravo na povrat sukladno generalnoj legislativi.
- Otpis i vrijednosno usklađivanje u odnosu na naknadnu promjenu osnovice
Kada se dotičemo naknadnih promjena zbog neplaćanja potraživanja, svakako se možemo orijentirati na dva pojma uređena propisima o porezu na dobit, otpis i vrijednosno usklađenje.
U praksi se često postavlja pitanje što učiniti sa PDV-om pri otpisu potraživanja i vrijednosnom usklađenju, točnije je li moguće za iznos otpisa ili vrijednosnog usklađivanja umanjiti obvezu za PDV te na teret rashoda tekućeg razdoblja iskazati osnovicu PDV-a.
Generalna praksa je potraživanje otpisati ili vrijednosno uskladiti u bruto iznosu, tj. osnovicu zajedno sa obračunatim PDV-om na teret rashoda razdoblja u kojem se otpis ili vrijednosno usklađenje provodi.
U slučaju kada je porezna osnovica naknadno promijenjena zbog opoziva, popusta ili nemogućnosti naplate tada je moguće obaviti otpis ili vrijednosno usklađivanje osnovice potraživanja na teret rashoda tekućeg razdoblja, a obvezu PDV-a može se ispraviti putem Obrazac PDV i Obrazac PDV – ispravak.
Napominjemo kako nije moguće ostvariti dvostruko umanjenje poreznih osnovica već iznos PDV mora biti ili ispravljen ili otpisan/vrijednosno usklađen kao dio totalnog bruto iznosa potraživanja (osnovica + PDV).
- Zaključak
Ovo je dugo očekivana promjena. Jedna od najnepravednijih odredbi zakona o PDV-u se napokon anulirana na način da će sada poduzetnici moći odraditi svoj dio u sakupljanju PDV-a za državu, a to je proslijediti zaista dobiveni PDV, a ne kao do sada da su morali financirati državu za zaračunati PDV koji im kupac nikada nije platio/proslijedio ili su u najboljem slučaju bili u škarama neplatiša da li će im ovjeriti papir da mogu dobiti neplaćeni PDV nazad.
U slučaju dodatnih pitanja naš RKR.hr porezni tim, stoji Vam na raspolaganju.
Srdačno,
Vaš RKR.hr